Jak pogodzić ze sobą rozmaite obowiązki, plany i marzenia? Co robić, żeby nie ulegać frustracji i nie wpadać w poczucie winy, że nie zawsze jest doskonale? Jak uporządkować swoje priorytety i nie zaniedbywać tego, co naprawdę dla Ciebie istotne? Koło życia to narzędzie coachingowe, które pomoże Ci w ustawieniu optyki. To coś w rodzaju koła ratunkowego, dzięki któremu trzymasz ster, nie zbaczasz z obranego kursu i wiesz, w jakim kierunku chcesz płynąć.
Wszystkiego jest tak dużo. Chcesz zdążyć i mieć czas na pracę, pasje, życie rodzinne, spotkania z przyjaciółmi, podróże, zainteresowania, hobby, rozwój zawodowy i osobisty, sport, aktywność fizyczną, poznawanie nowych ludzi, miejsc… Tymczasem płynie dzień za dniem, tydzień za tygodniem i czasem budzisz się z poczuciem, że tak niewiele z Twoich planów udało się zrealizować. Że stale żonglujesz priorytetami, że coś jest często kosztem czegoś innego, że „wyszarpujesz” godziny z jednego obszaru, żeby mieć je na dodatkowe zadania. Balansujesz na linie i tak bardzo chcesz utrzymać równowagę. Zdarza się też tak, że z czasem Twoje priorytety się zmieniają, dokonujesz przewartościowania wielu spraw. Różne doświadczenia uczą Cię, że nie wszystko można mieć naraz – czasem musisz coś odpuścić, ulokować więcej energii gdzieś indziej, a z czegoś zrezygnować na stałe lub tymczasowo. Albo wybrać inną rolę, podjąć kluczowe decyzje, zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia, nauczyć się żyć inaczej. A niekiedy jest też tak, że codzienny pośpiech oraz lawirowanie między milionem tematów i przyziemnych spraw powodują, że zapominasz, czego tak naprawdę chcesz, czego oczekujesz od samego siebie i od świata. Aby się w tym wszystkim nie pogubić i działać zgodnie ze swoimi wartościami, warto sięgnąć po Koło życia. To pozwoli Ci lepiej zarządzać sobą w czasie i trzymać się priorytetów – nie tylko na piśmie, w deklaracjach, ale poprzez konkretne zachowania, postawy i działania.
Sfery życia pod lupą
Zacznij od przyglądnięcia się Twoim poszczególnym obszarom życia. Przygotuj rysunek koła, które podzielisz na osiem ćwiartek. W każdej z nich zanotuj ważny dla Ciebie obszar, np. kariera, zdrowie, rodzina, finanse, rozwój, otoczenie, przyjaciele. A teraz czas na zestawienie deklaracji ze stanem faktycznym. Ile czasu poświęcasz poszczególnym obszarom? Jakie są między nimi proporcje czasowe? W jakim stopniu jesteś zadowolony z tego, jak organizujesz czas w tych różnych sferach? Zaznacz poziom satysfakcji w każdej ćwiartce, przyjmując, że środek koła to zero, a obwód to pięć. Skala zadowolenia jest tutaj umowna, obwód 1 będzie stanowić minimalny poziom satysfakcji, a ocena 5 oznaczać będzie maksymalne zadowolenie. Punkty, które zaznaczysz, połącz kreską. W ten sposób otrzymasz Twoje indywidualne koło życia.
Nie zawsze „na pięć”
Warto wiedzieć, że wyznacznikiem sukcesu w kole życia nie jest to, że w każdym obszarze otrzymało się ocenę „5”. Równowaga niekoniecznie musi polegać na równomiernym rozłożeniu i idealnych proporcjach. Wręcz odwrotnie – na obecnym etapie Twojego życia być może sprawy osobiste stanowią dominantę, której postanowiłeś/postanowiłaś podporządkować inne sfery życia i czujesz się z tym bardzo komfortowo, bo tak właśnie chciałeś/chciałaś wybrać. A może największe zadowolenie płynie teraz z poziomu, na którym znalazła się Twoja kariera, ale widzisz, że powinieneś/powinnaś bardziej zatroszczyć się też o swoje zdrowie? Ważne, żeby to wszystko, co robisz, było w zgodzie z Twoim systemem wartości. Chodzi zatem o autentyczne dbanie o poszczególne obszary i ich pielęgnowanie – skoro są dla Ciebie ważne. Ta troska przejawia się w małych, niepozornych czynnościach i dużych, zaplanowanych w czasie działaniach. Dlatego warto co jakiś czas wracać do swojego koła życia i je weryfikować. To świetny punkt wyjścia do wprowadzenia konkretnych zmian. Kiedy bowiem przeanalizujesz swoją aktywność i zaangażowanie w różnych obszarach, a następnie przygotujesz dla samego/samej siebie rekomendacje i pomysły, zobaczysz, co naprawdę dla Ciebie znaczą takie hasła, jak: zdrowie, dom, rodzina, kariera, rozwój i pasja.
Czas na zmiany
Po wykonaniu tego zadania wyciągnij wnioski. Być może widok Twojego koła będzie dla Ciebie zaskoczeniem, a może spodziewałeś/spodziewałaś się właśnie takiego rozłożenia spraw ważnych i mniej ważnych. Na pewno będzie to stanowić mobilizację do tego, by jeszcze lepiej zarządzać sobą w czasie, organizować swój plan dnia, zmieniać nawyki i realizować nowe cele. Zastanów się więc i odpowiedz sobie na pytania:
- Co możesz zrobić, żeby zwiększyć poziom zadowolenia w poszczególnych obszarach?
- Dlaczego ten poziom nie jest tak wysoki, jakbyś tego chciał/chciała?
- Jak dbasz o swoje zdrowie? Co konkretnie możesz zrobić, żeby wzmocnić swoją kondycję i odporność? Jakie formy aktywności fizycznej preferujesz? Może jest coś, czego nigdy nie próbowałeś/próbowałaś, a chciałbyś/chciałabyś spróbować, jak np. nauka jazdy konnej czy gra w squasha?
- Co daje Ci najwięcej poczucia spełnienia na obecnym etapie kariery? Jakie są Twoje cele zawodowe? Co jeszcze chciałbyś osiągnąć, a czego żałujesz? Na co już nie chcesz tracić czasu? Co w pracy motywuje Cię najbardziej, a co działa demotywująco i obniża poziom satysfakcji?
- Czy znajdujesz czas na odpoczynek, odprężenie, zdrowy sen i ciepły posiłek? Czy pamiętasz o wakacjach i korzystaniu z urlopu? Jak możesz bardziej zadbać o swoje potrzeby? Na czyje wsparcie możesz liczyć?
- Czy gospodarujesz czasem tak, by móc regularnie rozmawiać/spotykać się z przyjaciółmi i znajomymi?
- Czy jesteś zadowolony/zadowolona z poziomu swojego zaangażowania w życie rodzinne? Na co chcesz mieć więcej czasu – na wspólne rozmowy, zabawy z dziećmi, rodzinne wycieczki, wsparcie domowników w codziennych obowiązkach? Jeśli jest to teraz utrudnione – to co możesz zrobić, by to zmienić na lepsze?
- Jak poszczególne obszary z Twojego koła życia oddziałują na siebie nawzajem? Czy są od siebie zależne? Co się stanie, gdy zmieni się ich układ i poziom Twojego zadowolenia?
Autorefleksja to jedna z korzyści ćwiczenia z wykorzystaniem koła życia. Żeby jednak narzędzie to nie trafiło na dno szuflady, a Twoje priorytety i postanowienia nie zginęły w natłoku codziennych spraw, warto stworzyć dokładny plan i określić realne, mierzalne i sprecyzowane w czasie cele. Z czego zrezygnujesz, co wypracujesz, czemu poświęcisz więcej uwagi, co poprawisz? Do każdego takiego punktu dopisz sposób, zasoby, metody osiągania mniejszych i większych celów. Dzięki temu będziesz mógł/mogła na bieżąco pracować nad swoim udziałem w ważnych dla Ciebie sferach życia i stopniowo zwiększać poziom zadowolenia.

Powodzenia!
This Post Has One Comment